The top Bayside wrestlers shine in the 2020 conference tournament

CAMBRIDGE, Md.- The top Bayside wrestlers met up in Cambridge to compete for the top spot in their respective weight classes. Decatur led all teams with ten wrestlers advancing to their bracket championships. The Seahawks finished with a Bayside best 318 team points. Kent Island came in second with 208.5 points and Parkside rounded out the top three with 179 points.

Check out the final weight class standings:

106

  • 1st Place – Alex Bellarin of Kent County
  • 2nd Place – Logan Intrieri of Stephen Decatur
  • 3rd Place – Jack Hooks of Kent Island
  • 4th Place – Matt Capobianco of Parkside
  • 5th Place – Sean Bunce of North Caroline
  • 6th Place – Jonathan Bolainez of Easton
  • 7th Place – Justin Hurney of Snow Hill
  • 8th Place – Aaron Leggett of Wicomico

113

  • 1st Place – Shamar Baines of Stephen Decatur
  • 2nd Place – Dazheem Emory of Cambridge/South Dorchester
  • 3rd Place – Stephen Broad of Kent Island
  • 4th Place – Jordan Rinaldi of Parkside
  • 5th Place – Logan Unkart of Queen Anne`s County High School
  • 6th Place – Brian Kintzer of James M Bennett Senior
  • 7th Place – Ledger Bates of North Dorchester
  • 8th Place – Carter Walters of Colonel Richardson

120

  • 1st Place – Tae Gowe of St Michaels
  • 2nd Place – Jagger Clapsadle of Stephen Decatur
  • 3rd Place – Cody LaTorre of Kent Island
  • 4th Place – David Willis of Cambridge/South Dorchester
  • 5th Place – Jorryn Pearson of Parkside
  • 6th Place – Carson Crawford of Queen Anne`s County High School
  • 7th Place – Donovan Grady of James M Bennett Senior
  • 8th Place – Marclee Duvelcint of Colonel Richardson

126

  • 1st Place – Pete Lemmons of Queen Anne`s County High School
  • 2nd Place – Jacob Bowman of Kent Island
  • 3rd Place – Dustin Morrow of Stephen Decatur
  • 4th Place – Gus Clark of North Caroline
  • 5th Place – Sam Souil of Colonel Richardson
  • 6th Place – Andre Setter of St Michaels
  • 7th Place – Trejan King of Cambridge/South Dorchester
  • 8th Place – Sam Fineli of North Dorchester

132

  • 1st Place – Nico D`Amico of Stephen Decatur
  • 2nd Place – Jack Mulligan of Kent Island
  • 3rd Place – Reilly McIntyre of North Caroline
  • 4th Place – Chris Bouchelle of Parkside
  • 5th Place – Gavin Crawford of Queen Anne`s County High School
  • 6th Place – Conner Bayer of Colonel Richardson
  • 7th Place – Dale Craft of Snow Hill
  • 8th Place – Adriel Reyes of James M Bennett Senior

138

  • 1st Place – Maximus Bentley of Easton
  • 2nd Place – Kyle Elliott of Stephen Decatur
  • 3rd Place – Hunter Charles of Queen Anne`s County High School
  • 4th Place – Matt Lewis of Parkside
  • 5th Place – Kevin Mallory of Kent County
  • 6th Place – Daniel McKernan of Colonel Richardson
  • 7th Place – Douglas Alvarez of Kent Island
  • 8th Place – Thomas Bunce of North Caroline

145

  • 1st Place – Noah Reho of Stephen Decatur
  • 2nd Place – Rhian Silsley of North Caroline
  • 3rd Place – Matthew Miller of Kent Island
  • 4th Place – Eric Smith of Queen Anne`s County High School
  • 5th Place – Caleb Thamert of Parkside
  • 6th Place – Aaron Torres of James M Bennett Senior
  • 7th Place – Eric Milhollan of Easton
  • 8th Place – Gabe Yiannakis of Kent County

152

  • 1st Place – Alex Kouikov of Stephen Decatur
  • 2nd Place – Jacob Westfall of Queen Anne`s County High School
  • 3rd Place – Shane Warren of North Caroline
  • 4th Place – Mason Lambert of Colonel Richardson
  • 5th Place – Hunter Cale of North Dorchester
  • 6th Place – Tommy Dehney of Kent Island
  • 7th Place – Brandon Cannon of Kent County
  • 8th Place – Caleb McWilliams of Parkside

160

  • 1st Place – James Parana of Stephen Decatur
  • 2nd Place – Joe Colony of Kent Island
  • 3rd Place – Ian Weingaertner of Queen Anne`s County High School
  • 4th Place – Clayton Gaskill of Snow Hill
  • 5th Place – Will Ashmore of Kent County
  • 6th Place – Antony Betts of Parkside
  • 7th Place – DaRon Fosque of James M Bennett Senior
  • 8th Place – Fubonuh Sama of Easton

170

  • 1st Place – Eli Sellinger of Parkside
  • 2nd Place – Micah Bourne of Stephen Decatur
  • 3rd Place – Randy Main of Kent Island
  • 4th Place – Lewis Stutzman of North Caroline
  • 5th Place – Javant Rolle of Cambridge/South Dorchester
  • 6th Place – Zach Curry of Queen Anne`s County High School
  • 7th Place – Charlie Muellor of Easton
  • 8th Place – Chandler Dyott of St Michaels

182

  • 1st Place – Micah Reddish of James M Bennett Senior
  • 2nd Place – Trenton Hillard of North Caroline
  • 3rd Place – Aiden Gregory of Mardela
  • 4th Place – David Van Wie of Kent Island
  • 5th Place – DJ Taylor of Stephen Decatur
  • 6th Place – George Sotack of Parkside
  • 7th Place – David Ludwig of Easton
  • 8th Place – Alex Sipes of Kent County

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Troy Gibson of James M Bennett Senior
  • 2nd Place – Johnny Hofman of Stephen Decatur
  • 3rd Place – Will Longhurst of Kent Island
  • 4th Place – Brandon Crouch of Kent County
  • 5th Place – Marvenly Felix of Wicomico
  • 6th Place – Ross Nasser of North Caroline
  • 7th Place – Lesly Fleurissaint of Colonel Richardson
  • 8th Place – Robert Duong of Parkside

220

  • 1st Place – Sean Blackwell of Queen Anne`s County High School
  • 2nd Place – Eric Ward of James M Bennett Senior
  • 3rd Place – John Church of Stephen Decatur
  • 4th Place – Alijah Bivans of Parkside
  • 5th Place – Chris Clarke of North Caroline
  • 6th Place – Will Thomas of Colonel Richardson
  • 7th Place – Brenden Ebeling of North Dorchester

285

  • 1st Place – Mike Collins of Parkside
  • 2nd Place – Zeke Dennis of Snow Hill
  • 3rd Place – Nick Belay of North Caroline
  • 4th Place – Austin Alexander of Colonel Richardson
  • 5th Place – Rick Townsend of Kent County
  • 6th Place – Isai `Chai` Lopez of James M Bennett Senior
  • 7th Place – TD Ortega of Stephen Decatur
  • 8th Place – Kiambre Taylor of Cambridge/South Dorchester
Categories: High School, Sports, Sports Insider, Video Locker